Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel

6 Maddede LGS Türkçe’ye Nasıl Çalışılır?

Herkese Merhaba, bu yazımızda 6 maddede LGS Türkçe ’ye nasıl çalışılır ve çalışırken nelere dikkat etmelisiniz soruları nasıl çözmelisiniz bunlardan bahsedeceğiz. 

Yapılan LGS sınavlarında genel olarak Matematik ve Fen Bilimleri dersleri zor olurdu ve öğrenciler en çok sayısal bölümde zorlandıklarını söylerlerdi. Fakat bu sene yapılan LGS sınavında öğrenciler özellikle matematik ve Türkçe derslerinde zorlandıklarını belirttiler. Bu da demek oluyor ki LGS sınavına hazırlanırken dikkat etmeniz gereken derslerden birisi de Türkçe. 

Daha fazla uzatmadan ilk maddemizle başlayalım…

 

Önyargılarınızdan kurtulun!!!

Çalışmaya veya soruları çözmeye başlarken öncelikle önyargılarınızdan kurtulun. Ben bunu yapamayacağım, bu konu çok zor duruyor, fazla karmaşık gibi cümleler kesinlikle kurmayın. Eğer konuya ilk defa çalışıyorsanız veya daha önce bu tarzda bir soru çözmediyseniz ilk denemenizde zorlanmanız çok normal. Eğer başarılı olmak istiyorsanız pes etmeden denemeli ve yapana kadar da durmamalısınız. Her bir denemenizde de yaptığınız hatalardan ders çıkararak bir sonraki sefer aynı hatayı yapmamak için çaba göstermelisiniz. 

LGS Türkçe sorularında genel olarak önyargıyla yaklaşılan sorular tüm sayfayı kaplayan paragraf sorularıdır. Evet metin gerçekten çok uzun olabilir. Ama bu gözünüzü korkutmasın. Hemen çok da uzunmuş ben zaten bu soruları hiç çözemiyorum boşa vakit kaybetmeyim diye düşünerek o soruyu atlamayın. Uzun metinler genelde anlaması ve akılda tutması kolay konuları içerir. Yani metni okuduktan ve anladıktan sonra kolaylıkla soruyu çözebilirsiniz. Soruyu okuma zahmetine bile girmeden zaten yapamayacağınızı düşünerek soruyu boş bırakırsanız sonra pişman olabilirsiniz.

Bazen de paragrafın konusuyla ilgili ön yargılar olabiliyor. Daha önceden bu konu hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayabilirsiniz ama bu sorun değil. Zaten soruyu çözmeniz için gerekli tüm bilgiler metnin içerisine yerleştirilir. Bu bilgilerden yola çıkarak soruyu çözmeye çalışmalısınız.

Zayıf olduğunuz tarafınızı belirleyin…

Öncelikle zayıf olduğunuz tarafınızı belirleyin ve bu yönden kendinizi geliştirmeye çalışın. Hangi konuda eksiğiniz olduğunu belirlemeyezseniz ne yapacağınızı bilemez ve gereksiz şeylerle vakit kaybedersiniz. Daha sonra da sorunu çözemediğiniz için moral bozukluğu yaşayabilirsiniz. Eksik olduğunuz yönünüzü belirlemenin en kolay yolu soru çözerek kendinizi denemektir. Örneğin soruları çözerken yorum yapmakta zorlanıyorsanız daha çok yoruma dayalı sorular çözerek bu konuda kendinizi zorlayın. 

Yorum yapma ve anlama kabiliyetinizi geliştirmek için farklı kaynaklardan bolca soru çözmelisiniz. Farklı kaynaklardan olması önemli çünkü LGS de ne tip bir soru çıkacağını bilemiyoruz. Bu yüzden her soru tipine hazırlıklı olmalısınız. Eğer sürekli aynı kaynağın türevlerini çözerseniz kendinizi aynı tip sorulara hazırlanmış olursunuz. Ve sınavda da sizin çözdüğünüzden çok farklı bir soruyla karşılaştığınızda ne yapacağınızı bilmeden sadece soruya bakmak zorunda kalabilirsiniz. Ama farklı kaynaklardan çeşitli soru tipleriyle alıştırma yaparsanız kendinizi her türlü duruma hazırlamış olursunuz. Sınavda daha önceden çözdüğünüz soru tipiyle karşılaştığınızda da ben bunun gibi bir şey daha önce çözmüştüm diyerek kolayca soruyu çözebilirsiniz. Bire bir aynı tipte soru çıkmasa bile daha önceden çokça alıştırma yaptığınızdan daha rahat bir şekilde yorum yapabilir ve soruları rahatlıkla çözersiniz.

Her Gün paragraf sorusu çözün!

Çıkmış soruları incelediyseniz LGS Türkçe bölümünü çoğunlukla paragraf ve anlam bilgisine dayalı sorular oluştururken  geri kalan kısmını  ise dil bilgisi soruları oluşturuyor. Aslında bu durum yalnızca Türkçe için geçerli değil diğer sözel dersler içinde aynı durum geçerli. Bundan dolayı LGS Türkçe ‘de başarılı olmak için anlam bilgisi sorularını çok iyi bir şekilde yapabiliyor olmanız gerekli.

Paragraf sorularını hızlı ve doğru bir şekilde çözebilmek için her gün mutlaka paragraf sorusu çözmeli ve bolca kitap okumalısınız. Eğer hergün fazla sayıda paragraf çözmek sizin için zor oluyorsa ilk başta az sayıda soruyla başlayıp gün geçtikçe soru sayınızı arttırmayı deneyebilirsiniz. Bu soruları çözerken de süre tutmayı unutmayın.Fakat şunu da hatırlatmakta fayda var beş on tane paragraf sorusu çözdükten sonra hemen netlerinizin artacağını düşünmeyin. Bu zamanla bol pratik yaparak olacak bir şeydir. Yapmanız gereken pes etmeden hergün soru çözmeye devam etmek. Zamanla netlerinizin arttığını ve süre sıkıntısı yaşamadığınızı fark edeceksiniz. Ama tabi ki de netleriniz arttıktan nasıl olsa netlerim çok iyi artık çözmeme gerek yok diye düşünerek paragraf çözmeyi bırakmamalısınız. Eğer çözmeyi bırakırsanız gerilemeye başlar ve başladığınız yere geri dönersiniz. Yani kısacası önceki çabalarınızın boşa gitmemesi adına her gün az da olsa paragraf sorusu çözmelisiniz…

Kitap okumak bir vakit kaybı değildir!!

Kitap okumak hem Türkçe hem de diğer branşlar için çok önemli. Hem okuma hızınızı artırmanızda hem anlama kabiliyetinizi geliştirmede hem de odaklanma sorununuzu çözmenizde sizlere yardımcı olur. Eğer okuma hızınız yavaşsa hem Türkçe dersini hem de diğer dersleri çözerken gerçekten sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bir paragraf sorusunu çözerken eğer çok yavaşsanız metnin sonuna gelmeden başını unutabilir ve tekrar en başından başlayarak okumak zorunda kalabilirsiniz. Ve bu da sizinde farkında olduğu gibi ciddi süre sıkıntılarına neden olur ve rakipleriniz erkenden bitirip yaptığı soruların cevaplarını kontrol ederken siz daha sorularınızı bitirememiş olabilirsiniz. 

Kitap okumayı kesinlikle bir vakit kaybı olarak görmeyin. Eğer kitap okumaya vaktim yok onun yerine soru çözerim daha iyi diye düşünüyorsanız bu konuda yanılıyor olabilirsiniz. Ders dışında dinlenmeye de ihtiyacınız var. Sürekli yoğun bir tempoda ders çalışmak çok yorucu ve sağlıklı olmayan bir eylemdir. Ders çalışmaktan çok sıkılıp mola verdiğinizde internette dolaşıp vakit öldürmek yerine konusu ilginizi çeken kafa dağıtmanıza yardımcı olan bir kitabı okuyabilirsiniz.

Ezbere gitmeyin öncelikle soruyu dikkatlice okuyun.

LGS Türkçe sorularını çözerken sıklıkla yapılan hatalardan biri soru okumadan direk soruyu çözmeye çalışmaktır. Daha önce benzer bir soru çözdüyseniz o soruyla aynı mantıktır diyerek daha sorunun ne istediğini anlamadan çözmeye çalışmak hem vakit kaybına hem de soruyu yanlış çözmenize neden olabilir.Bu durum genelde paragraf sorularında meydana geliyor. Paragraf sorularını çözerken ilk başta soruyu okumalı ve sorunun sizden istediğini anlamaya çalışmalısınız. Eğer soru kökünü anlamadan direk paragrafı okumaya başlarsanız ne aradığınızı bilmeden boş yere metni okumuş olur ve zaten kısıtlı olan sürenizi boşa harcamış olursunuz. Ama soruda neyin kastedildiğini anladıktan sonra neyi aradığınızı bilerek metni okursanız kolaylıkla soruyu çözebilirsiniz.

Eğer soruyu ve metni okumanıza rağmen yine de soruyu çözemiyorsanız o soruyu atlayıp başka soruya geçin ve o soruya diğer soruları çözdükten sonra tekrar dönersiniz. Aynı soruya uğraşarak vakit kaybetmeyin. Çünkü bir soruyu art arda defalarca okuyunca sürekli olarak aynı şeyleri görür aynı kısımlara odaklanırsınız ve cevap yine çıkmayınca da stres olabilirsiniz. Görmenizi gereken önemli ayrıntıyı o anda göremiyor olabilirsiniz. Daha sonra sakin kafayla o soruya tekrar döndüğünüzde rahatlıkla çözebilirsiniz.

Dil bilgisi sorularını hızlı çözerek zaman kazanabilirsiniz…

Yukarıda genelde anlam bilgisi sorularından bahsettik biraz da dil bilgisi sorularını nasıl çözmeniz gerektiğinden bahsedelim. Soruları çözmek için öncelikle konuya genel olarak hakim olmanız gerekiyor. Paragraf soruları gibi sadece yorum yaparak soruları çözmeniz çok da mümkün değil. Bu yüzden öncelikle sırayla konulara çalışın. Sırayla çalışmanız önemli çünkü bazen birbiri ile bağlantılı konular oluyor ve bir konuyu tam olarak öğrenmeden diğer konuyu anlamanız zorlaşabiliyor. 

Soruları çözerken ilk başta biraz zorlanabilirsiniz. Ama zamanla soru çözdükçe soruların mantığını anladıkça ve kolayca çözebiliyor hale gelirsiniz. Yine dil bilgisi konularında da bolca farklı tarzda sorular çözmelisiniz.  Ne kadar farklı soru görürseniz o kadar rahat ve hızlı bir şekilde soruları çözersiniz. Dil bilgisi soruları genel olarak yorum gerektirmediği için eğer konuya az çok hakimseniz çabucak çözersiniz. Eğer Türkçe de süre sıkıntısı yaşıyorsanız bu soruları hızlı çözüp anlam bilgisi soruları için zaman kazanabilirsiniz.

Bu yazımızda LGS Türkçe ’den bahsettik. Bir dahaki sefere görmek istediğiniz konuyu yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Sizler için yazdığımız diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayın…

Herkese iyi çalışmalar…

Author

Yusuf TAŞÇI