Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel

Ders Çalışırken Uykum Geliyor Ne yapmalıyım?

Uzun uğraşlar sonunda nihayet ders çalışmaya karar vermişken masanın başına oturur oturmaz uykunuz geliyorsa ve sonunda dayanamayıp uyuyorsanız üzülmeyin yalnız değilsiniz. Sorunun ne olduğunun farkındasınız ama çözümü bulamıyorsanız bu yazımız tam size göre. Sorunun çözümü için öncelikle nedeni belirlemeniz gerekiyor ki sorunu ortadan kaldırın. Peki, normalde çok dinçken neden ders çalışmaya başladığımızda uykumuz geliyor. Maddeler halinde sizler için derledik. 

  • Eğer daha önce hiç çalışmadığınız bir konuya çalışıyorsanız vücudunuz konuyu öğrenmekte direniyor ve tepki olarak da uykunuzun gelmesine neden oluyor olabilir. Bu durumda kendinizi biraz daha zorlayıp konuyu öğrenmeye neden ihtiyacınız olduğunu düşünerek kendinizi cesaretlendirebilirsiniz. Hedeflediğiniz liseyi düşünebilirsiniz mesela.
  • Eğer bulunduğunuz ortamın sıcaklığı yüksekse gevşer ve uyku moduna geçersiniz. Odanızın camını açarak temiz ve soğuk hava gelmesini sağlayarak kendinize gelebilirsiniz.
  • Vücudunuzda her şey yolunda olmayabilir. Eğer çabucak yoruluyor hemen uykunuz geliyorsa kan değerlerinize baktırmanızda fayda var. Doktorunuza danışarak takviye gıdalara başlayabilirsiniz.
  • Eğer tek başına çalışınca çok sıkıyor ve bu durumda uykunuzun gelmesine neden oluyorsa arkadaşlarınızla birlikte aynı ortamda çalışmayı denebilirsiniz. Fakat bu şu an içinde bulunduğumuz karantina durumundan dolayı çok da mümkün değil bu yüzden evde bulunan bir aile bireyinizi sizinle birlikte ders çalışması için ikna edebilirsiniz. Ders çalışmasa bile sizinle aynı odada durup kitap okumasını veya dikkatinizi dağıtmayan bir işle uğraşmasını isteyebilirsiniz. Söz konusu sizin ders çalışabilmeniz olduğunda tüm ailenizin size yardımcı olacağına emin olabilirsiniz.
  • Eğer masa başında oturarak çalışma alışkanlığınız yoksa ve yatarak çalışıyorsanız en kısa sürede masa başında oturmaya alışmalısınız. Evet yatakta yatarak çalışmak gerçekten çok rahattır. Bunu kimse inkar edemez. Ama sorunda zaten budur. Aşırı rahat bir ortamda gevşeyerek uykunuz gelir. Ders çalışmaya devam etmek istiyorsanız biraz da rahatsız bir yerde çalışmalısınız. Fakat bu ortam çok da rahatsız olmamalıdır ki beliniz, boynunuz ağrımasın. Ne çok rahat ne de çok rahatsız bir yerde çalışmalısınız.
  • Sürekli uykulu olmanın nedeni belirli bir uyku düzeninin olmaması ve bundan dolayı da uykunu yeterince alamaman olabilir. Kendinize en uygun yatma saatini belirleyip o düzene uymaya çalışmalısın. Bu saatleri belirlerken de kaç saat uyumanız gerektiği göz önünde bulundurmalısınız. Vücudunuz gerekli olan uykuyu aldığında  ve düzeninizi oturttuğunuzda ders çalışırken uykunuz gelmez. Bazen uyku düzenimizi çok önemsemesek de uyku düzenimiz hayatımızın birçok alanında bizi etkiliyor. Yeterli uyku almayan insanlarda stresimizi kontrol eden hormon olan kortizolun normalde olması gerekenden daha yüksek olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış. Yani uykumuzu yeterince almazsak anksiyete problemleri yaşayabilir ve çevremizdeki insanlarla sorunlar yaşayabiliriz. Yetersiz uyku aynı zamanda bilinç aktivitelerini yavaşlatır ve dikkati büyük oranda azaltır. 

Uykuyu bir vakit kaybı olarak görmeyin. Yapılan araştırmalara göre beynimiz uyku durumunda öğrendiğimiz bilgileri sıralıyor, işliyor, düzenliyor. Gereksiz anıları temizliyor ve gerekli bilgilerin kalıcı hale gelmesini sağlıyor. Kafanızı toplamanız ve kendinize gelmeniz için uyumaya ihtiyacınız var. Eğer gerçekten uykusuzsanız ve yine de ders çalışmaya çalışıyorsanız bundan vazgeçin! Uyuyun.

Ayrıca uyumadan önce de mavi ışıklı ekran olarak adlandırılan televizyon, telefon, tablet  vb. cihazlara çok fazla bakmayın ki uykuya dalmanız gecikmesin. 

Öncelikle uyku düzeninizi oturtmaya çalışın ve çalışma saatlerinizi de ne zaman yatacaksanız ona göre ayarlayın. Düzeninizi oturtmaya çalışırken acele etmeyin ilk başlarda zorlansanız da zamanla vücudunuz yeni düzeninize adapte olacaktır. 

Eğer yeteri kadar uyuduysanız ve yine de uykunuz geliyorsa kendinizi motive edin, uykum geldi bugün de uyuyum yarın düzgünce çalışırım gibi düşünceleri zihninizden atın. Çünkü bir kere alışkanlık haline getirince bir daha bu durumdan kurtulmak çok daha zor olur. Uykunuzu açmak için su, meyve suyu, çay, kahve gibi içecekler tüketebilirsiniz. Ama aşırıya kaçmamak lazım ki ders çalışırken sürekli kalkmak zorunda kalmayın. 

Herkese iyi çalışmalar…

Author

Yusuf TAŞÇI