Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel

DERS ÇALIŞMA ORTAMI NASIL OLMALI???

Ders çalışma ortamının uygun olması çalıştığımız şeyin verimliliği açısından çok önemlidir.  Bu yazımızda verimli ders çalışabilmeniz için uygun ortam nasıl olmalıdır ondan bahsedeceğiz…

1)İlk olarak çalıştığınız odanın sıcaklığı çok yüksek olmamalıdır. Yüksek sıcaklık sizi gevşetir ve uykunuzun gelmesine neden olabilir. Soğuk hava ise sizi dinç tutar ve odaklanmanıza yardımcı olur.  Fakat çok da soğuk olmamalı ki üşütüp hasta olmayasınız. Bunun için çalışmaya başlamadan önce 10 dakika odayı havalandırmanız yararınıza olacaktır. Hem oda ısısını düşürmüş hem de odanızı temiz havayla doldurmuş  olursunuz.

2) Çalışma ortamınız  temiz ve düzenli olmalı. Eğer ben dağınık bir insanım böyle rahatım ne gerek var böyle şeylere gibi düşünceleriniz varsa yanılıyorsunuz. Dağınık ortam insanı ister istemez başka düşüncelere yöneltir ve dikkatinizi dağıtır. Örneğin yatağınız dağınıksa onu görünce uyuma isteğiniz gelebilir ve uyuma isteğinden ders çalışamazsınız veya tam bir matematik sorusunu nasıl çözeceğinizi düşünürken gözünüz masadaki başka bir şeye takılabilir. Bundan dolayı da soruyu çözmeniz hem zorlaşır hem de soruyu çözme süreniz artar. Vaktimizin altın değerinde olduğu bu zamanlarda elbette bunu istemeyiz. İşte bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız ortamınızı ders çalışmaya uygun hale getirmeniz gerekiyor. 

3)Kesinlikle aşırı rahat veya aşırı rahatsız bir yerde oturmayın. Çok rahat gevşemenize çok rahatsız yer de bir yerlenizin ağrımasına ve böylece kısa sürede kalkmanıza neden olur. Bu yüzden yatakta, koltukta  uzanarak çalışmayın. Mümkünse masada sandalyeye oturarak çalışın. Kullandığınız sandalye de bel sağlığınız için uygun bir sandalye olmalı. Masanınız yüksekliği de boyunuza uygun olmalı ki çalışırken sağlığınızdan olmayasınız.

4)Masanızda hangi derse çalışıyorsanız o derse yardımcı olacak materyalleri yanınızda bulundurun. Böylece her seferinde ayağa kalkarak vakit kaybetmemiş ve motivasyonunuzu da bozmamış olursunuz.

5)Eğer ders çalışırken yanınızda tablet, telefon, bilgisayar gibi cihazlar bulunduruyorsanız bu alışkanlıktan en kısa sürede vazgeçmeniz gerekiyor. Bu tür cihazlar hem dikkatinizi dağıtır hem de motivasyonunuzu toplamınızı engeller. Yanınızda bir telefon bulunuyor ve arkadaşınızdan mesaj bekliyorsanız çalışırken ister istemez gözünüz telefona gidecektir . 

 

6) Ortamın ışıklandırması da dikkat etmeniz gereken bir husus. Loş bir ortamda hem bunalır hem de gözünüz  çok fazla yorulacağından verimli çalışamazsınız.  Gözünüzü rahatsız etmeyen yeterli ışık alan bir yerde çalışmanız sizin için çok önemli. Eğer odanızın ışıklandırması yeterli değilse masa lambası kullanabilirsiniz.

7) Odanıza poster, tablo gibi dikkat dağıtıcı eşyaları asmayın. Elbette dersle ilgili notları posterleri asmanızda sakınca yok ama başka konularda posterler asarsanız ders çalışırken bir anda kendinizi  çalıştığınız konudan çok uzaklaşmış postere bakarak bulabilirsiniz.

 

8) Sizi rahatsız eden dikkat dağıtıcı insanların bulunduğu ortamlarda çalışmamaya özen gösterin. Mümkünse rica edip çalıştığınız ortamdan çıkmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Unutmayın bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak şarttır (Honore de Balzac).

Herkese kolay gelsin 😉  

 

Author

Yusuf TAŞÇI