Ana sayfa » İdol Yayınları Matematik Deneme – 2

İdol Yayınları Matematik Deneme – 2

526
Oluşturma tarihi

İDOL YAYINLAI MATEMATİK DENEME -2

1 / 20

2 / 20

Konserdeki tüm biletler tükendiğine göre, elde edilen gelirin TL cinsinden bilimsel gösterimi aşağıdakilerden hangisidir?

A)  B)  C)  D)

3 / 20

Dostluk maçı kapsamında oynanan bir basketbol maçında bitime 04.59 kala skor 51 - 46'dır. Son 5 dakikanın kısa özeti görselde verilmiştir. Görselde anlatılanlar dışında başka basket olmamıştır ve serbest atışlar 1 sayılıktır.

Buna göre, son 5 dakika içinde skor kaç kez aralarında asal olmuştur? (51-46 sayıma dahildir.)

4 / 20

5 / 20

Bir basketbol takımının sahaya çıkan ilk 5 oyuncusunun forma numaraları yandaki görselde verilmiştir. Bu basketbol takımında oyuncuların bir maçta attığı sayıların bilgileri şöyledir:

 • Her oyuncu forma numarasının kareköküne en yakın doğal sayı kadar 3 sayılık basket bulmuştur.
 • Her oyuncu forma numarasının karekökünden küçük en büyük doğal sayı kadar 2 sayılık basket atmıştır.

  Basketbol takımı maç boyunca 110 sayı attığına göre yedek oyuncular toplam kaç sayı bulmuştur?

6 / 20

Yukarıdaki görselde bir açık büfe kahvaltı masasının dikdörtgen şeklindeki üstten görünümü ve tabaklar verilmiştir. Masanın üzerinde bulunan 3 tane tabak eş daire şeklindedir.
Buna göre, tabaklardan bir tanesinin önyüz çapı cm cinsinden hangi doğal sayıya en yakındır?

7 / 20

Şekilde bir içecek makinesi görseli verilmiştir. Makinede içecekler numaralandırılmış ve hangi içecek alınacaksa o içeceğin numarası tuşlanmaktadır. Basri, 2'nin katı ve 42'nin böleni olan bir numara tuşlamıştır.

Buna göre, Basri aşağıdaki içeceklerden hangisini almış olamaz?

8 / 20

9 / 20

1. aşamada dikdörtgen uzun kenarının orta noktasından ve 2. aşamada kısa kenarının ortasından ok yönünde katlanmıştır.  3. aşamada ise şeklin köşe noktalarından renkli eş kare bölgeler oluşturulmuştur. 1. aşamada kağıt katlandıktan sonra oluşan şekil karedir ve 3. aşamada yer alan renkli karelerden bir tanesinin alanı (b² + 6b + 9) birim karedir.

1. aşamadaki dikdörtgenin kısa kenarı 4b + 18 birim olduğuna göre, 3. aşamadaki A ve C uzunluklarının toplamı kaç birimdir?

10 / 20

"Sadece 1 ve kendisine tam bölünebilen sayılara Asal Sayılar denir."

Şarkıcı Engin, bir mekan ile ocak ayı için anlaşma yapmıştır. Anlaşmaya göre, ocak ayının bir fazlası tam kare veya bir eksiği asal sayı olan tarihlerinde sahne alacaktır. Şarkıcı Engin sahneye çıkacağı her gün için 2500 ₺ ücret alacaktır.

Buna göre, Engin'in ocak ayı kazancı TL cinsinden aşağıdakilerden hangisine eşittir?

11 / 20

12 / 20

13 / 20

100 katlı bir iş merkezinde kat numaraları 1'den 100'e kadar numaralandırılmıştır. Her katta duran asansörler haricinde belirli katlara gitmek için yukarıda bilgileri verilen hızlı erişim asansörleri bulunmaktadır.

 • Harun Bey, dükkanının katına A-1 veya A-2 asansörü ile ulaşabilmektedir.
 • Osman Bey, dükkanının katına A-2 veya A-3 asansörü ile ulaşabilmektedir.
 • Orhan Bey ise dükkanının katına sadece A-4 asansörü ile ulaşır.

  Buna göre aşağıdakilerden hangisi kesinlikle yanlıştır?

14 / 20

Yukarıda verilen Şekil-1 ve Şekil-2'deki 3 x 3'lük tablolarda 1'den 9'a kadar olan sayılar taralı olmayan karelere yerleştirilecektir.

 • Her iki tabloda da her sayı bir kez kullanılacaktır.
 • Şekil-1'de aynı satırdaki sayıların çarpımı, satırın sağındaki sayıya eşittir.
 • Şekil-2'de aynı sütundaki sayıların çarpımı, sütunun altındaki sayıya eşittir.

  Emrah, tabloyu doldurduktan sonra bir ondalık gösterim oluşturmuştur. Bu ondalık gösterimin tam kısmına Şekil-1'de kullanmadığı rakamlardan, ondalık kısmına Şekil-2'de kullanmadığı rakamlardan bazılarını yerleştirmiştir.

  Buna göre, aşağıdakilerden hangisi Emrah'ın oluşturduğu ondalık sayının çözümlenmiş hali olabilir?

15 / 20

Ercan, elindeki kare şeklindeki bir el işi kağıdını Şekil-1'deki gibi aralarına 6 cm boşluk bırakarak üç eş dikdörtgen parçaya ayırmış ve şeritler renklendirilmiştir.

Ardından Şekil-1'deki renkli parçalarından her birini makas izi üzerinden keserek eş parçalara ayırmış ve birer küçük parçayı Şekil-2'deki gibi uç uca eklemiştir.

El işi kağıdının başlangıçtaki bir kenar uzunluğu (12x + 12) cm olduğuna göre, Şekil-2'deki renkli dikdörtgenin cm² cinsinden alanı aşağıdakilerden hangisidir?

16 / 20

17 / 20

Görünen yüzleri şekildeki gibi olan bir küp yukarıda verilmiştir. Küpün görünen yüzeyleri tabana, karşı yüzeyleri kuvvete yazılarak elde edilen 3 üslü sayının değeri eşittir. 8'in yazılı olduğu yüzeyin karşısındaki sayı 40'tır.

Buna göre, küpün karşılıklı yüzeylerindeki sayıların toplamı aşağıdakilerden hangisi olamaz?

18 / 20

Galatasaray Spor Kulübü hayranı olan bir gazeteci, 1958'den bu yana Galatasaray'ın oynadığı bazı önemli lig maçlarının geniş özetini içeren videoları derleyip DVD'lere kaydederek arşivlemiştir. Her maç 256 MB kapasiteye sahiptir. Gazeteci, bir DVD hariç kalan tüm DVD'leri tam kapasite kullanmıştır. Arşivlediği son DVD'nin kapasitesi tam dolu değildir.

Gazetecinin elinde 25 DVD olduğuna göre, aşağıdakilerden hangisi arşivlenen toplam maç sayısı için olası bir durumdur?

19 / 20

Ucuzluk Dünyası isimli bir dükkana giderek kişisel ihtiyaçlarını almak isteyen Mahmut, fiyatları görsellerde verilen yelpaze, şapka ve taraktan birer tane aldığında kasaya TL cinsinden tam kare reel sayı olan bir fiyat ödemiştir.

Buna göre, Mahmut'un tarak için ödediği fiyat TL cinsinden aşağıdakilerden hangisi olabilir?

20 / 20

Alanı 288 cm² olan karesel bir şekil yukarıdaki gibi dört, dokuz ve on altı eş karesel bölgelere ayrılmış ve sarı, kırmızı, yeşil renkli kareler oluşturulmuştur.

Buna göre, renkli karelerden herhangi iki tanesinin cm cinsinden birer kenarı çarpıldığında aşağıdaki sonuçlardan hangisi elde edilemez?

Skorunuz

The average score is 33%

0%

LGS’ye hazırlanırken farklı yayınlardan farklı tarzlarda sorular çözmek sizler için büyük önem arz ediyor. Sizlere bu konuda yardımcı olmak ve konuları pekiştirmenizi sağlamak için soru çözümleri sayfamızı oluşturduk. Soru çözüm sayfamızda birçok farklı yayından denemeler bulunuyor.  Bu sayfamızda  İdol Yayınları LGS Matematik Deneme kitabından alınmış LGS Matematik Denemesi bulunmakta.  LGS Matematik Denemesini verilen sürede çözmeye çalışmaya çalışarak. LGS matematiğe en iyi şekilde hazırlanabilirsiniz. Soruları dikkatlice cevaplayıp daha sonra yanlış yaptığınız sorulara tekrar dönmenizi öneririz.

Deneme kitabının tamamına ulaşmak için buraya tıklayıp kitabı satın alabilirsiniz.

Stemizde bulunan diğer soru çözümlerine ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Sınavda herkese başarılar;)