Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel

LGS’ye GİRMEDEN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUN!!!

Bu yazımızda sizlere sınava girmeden önce mutlaka bilmeniz gereken 12 bilgiyi derledik. Tüm yazıyı dikkatlice okuduktan sonra uygulamayı unutmayın. Hepinize sınavlarınızda başarılar….

1)Sınavdan önceki gün normalde ne zaman yatıyorsanız o saatte yatın ve kalkın. Eğer kalktığınız zaman sınava uygun değilse en az 1 hafta önceden kendinizi sınav günü kalkmanız gereken saate alıştırın. Sabah da yine aynı şekilde alışık olmadığınız şeyler yemeyin. Her zaman güne nasıl başlıyorsanız  öyle davranın. Böyle davranmanız stresinizi azaltacaktır. Eğer yine de üzerinizde çok fazla baskı hissederseniz sizi rahatlatacak biriyle dışarıda biraz yürüyüş yapın ve rahatlamaya çalışın.

2)Sınava girmeden önce bahçede beklerken her sınav öğrencisinin hissettiği gibi sizde hiçbir şey bilmiyormuş ,sanki tüm bilgiler kafanızdan uçmuş gibi hissedebilirsiniz. Bu his sınava başlayıp soruları çözdüğünüzde  geçecektir. Bu yüzden stres yapmayıp sakin kalmaya çalışmanız yararınıza olacaktır.

3)Çevrenizde stresli insanlar varsa onlardan uzak durun. Motivasyonunuzu yüksek tutun ve kendinize güvenin. 

4)Sınav esnasında çevreden birtakım dikkat dağıtıcı sesler gelebilir. Bu durumda yapmanız gereken bu sesleri takmayıp sadece sınavınıza odaklanmanız. Eğer bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız  bu tür seslerin olduğu ortamlarda deneme veya soru çözmeye çalışın. Bu şekilde kendinizi alıştırırsanız sınavda daha rahat edersiniz.

5)Sınavda art arda çözemediğiniz sorular olabilir. Yapmanız gereken şey bu sınav da çok zormuş, yapamayacağım ,olmadı gibi düşüncelere kapılmayıp o soruları atlamak. Diğer soruları çözdükten sonra o sorulara tekrar dönebilirsiniz. 

6)Sınav görevlilerinin şu kadar dakika kaldı sözlerine kulak asmayın. Sınavda ilk 10 dakika ile son 10 dakikanın arasında bir fark yoktur. 10 dakika 10 dakikadır. Önemli olan o 10 dakikayı nasıl kullandığınızdır. O son 10 dakikada yapmanız gereken çözebileceğiniz sorulara odaklanmaktır. Zamanınızı iyi yönetebilmek için son tekrar kitaplarını mutlaka çözmenizi öneriyorum. Ben sınava girmeden önce Tonguç Akademi’nin son tekrar kitaplarını çözmüştüm ve çok da yararı olmuştu.
Bu son tekrar setlerine aşağıdaki fotoğraflardan ulaşabilirsiniz.

     

7)Sorulara önyargılı yaklaşmayın. Bu soru çok uzunmuş ,çok karışık duruyor, bu soruları uzaydan mı getirmişler, ne yapacağım şimdi ben gibi düşünceleri kafanızdan atın. Uzun soruların genelde çözümü kısa olur. Sakince soruyu okuyup mantığını kavrarsanız soruyu rahatlıkla çözebilirsiniz. Uzun bir soru gördüğünüzde derin bir nefes alın ve soruyu çözmeye başlayın…

8)Sınavda odağınızı kaybettiğinizi fark ederseniz arkanıza yaslanın ve derin nefes alın. 15 saniye gözlerinizi kapatıp deneme kitapçığınızdan uzaklaşın. Sınav dışında başka şeyler düşünün. Bunu vakit kaybı olarak görmeyin burada geçirdiğiniz 15 saniye sayesinde ilerideki dakikaları kurtarmış olacaksınız.

9)Soruları okurken acele etmeyin.Tane tane önemli ayrıntıları atlamadan okuyun. Çünkü soruyu çözerken atladığınız bir ayrıntı yüzünden soruyu tekrar okumak zorunda kalabilirsiniz. Bu da zaman kaybına neden olur. Sorunla karşılaşmadan önce  önlemini almanız sizin için daha kazançlı olacaktır.

10)Sınav arasında arkadaşlarınızla veya ailenizle sınav hakkında konuşmayın. Soru tartışmayın. Geçmiş olan sınav için artık yapabileceğiniz bir şey yoktur. Cevaplarınız doğru veya yanlış… Önünüzdeki sınava odaklanın ve moralinizi asla bozmayın.

11)Sınavdan erken çıkmayı aklınıza bile getirmeyin. Bir daha tekrarı olmayan bir yoldasınız. Bazı soruları çözememiş olmanız sınavın kötü geçtiğini göstermez. Sakin kalın ve çözemediğiniz soruları tekrar çözmeye çalışın.

12)Sınavı bitirdikten sonra mutlaka kodlama kağıdınızı  kontrol edin. Kaydırma yapmadığınızdan emin olun.  

Sınava kalan süre boyunca hala eksiklikleriniz varsa, sizlere önerdiğim son tekrar kitaplarını aşağıdaki fotoğraflara tıklayarak alabilirsiniz..

     

                                                                         SINAVDA HEPİNİZE  BAŞARILAR DİLERİM 🙂

Author

Yusuf TAŞÇI