Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS

Giderek yoğunlaşan günlük hayatımızda zamanı verimli kullanmak hayati bir önem taşımaya başladı. Yapılacak tonlarca iş dururken bir de kendimize zaman ayırmaya, dinlenmeye çalıştığımızda işlerin daha bitmediğini fark eder ve o kalan işler gözümüzde dağ gibi büyümeye başlar. İşte Pomodoro Tekniği sizi bu sıkıntılardan kurtarıp hem yapmanız gerekenleri yapıp hem de kendinize zaman ayırmanıza yardımcı olacak bir zaman yönetimi tekniğidir. Bu teknik küçük molalarla ayrılan çalışma aralıkları şeklinde işler. Pomodoro Tekniği sayesinde yapılacak işlerinizi kısa sürede bitirebilir ve kalan sürede de kendinize vakit ayırabilirsiniz.

Pomodoro Tekniğinin kısaca tarihçesinden bahsedecek olursak 1980’lerin sonlarına doğru Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiştir. Pomodoro ismi Francesco Cirillo’nun bu tekniği uygularken kullandığı  domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısından gelmektedir. Zaten Pomodoro kelimesi de  İtalyanca’da domates anlamına gelmektedir.

Pomodoro Tekniğini daha düzenli ve kolay uygulayabilmeniz için hazırladığımız ücretsiz Pomodoro Sayacı uygulamamıza ulaşmak için tıklayın.

Google Play Store ► https:https://play.google.com/store/apps/de…

Apple App Store ► https :https://apps.apple.com/tr/app/pomodor…

 

Pomodoro Tekniğini Kimler uygulayabilir???

Pomodoro Tekniğini yoğun odaklanma gerektiren işlerde çalışan tasarımcılar, yazılımcılar veya sınava hazırlanan öğrenciler yani kısaca gün içerisinde uzun saatler boyunca verimli bir şekilde çalışması gereken herkes kolaylıkla uygulayabilir. 

Peki Pomodoro Tekniği nasıl uygulanır???

Aslında uygulaması oldukça kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey doğru çalışan bir saat. Tekniğin uygulanmasına gelirsek 25 dakikalık bir çalışma süresi ve ondan sonra da 5 dakikalık bir mola ile bir pomodoro tamamlanmış oluyor. Yani 30 dakikalık bir periyot 1 pomodoroya eşit. 4 pomodoroluk çalışma sonrasında 25 dakikalık bir ara veriliyor. Günlük 16 tane pomodoro çalışmak için ideal sayılıyor.

Verilen 5 dakikalık kısa mola hem beyninizin dinlenmesine hem de yenilenmesini sağlayarak bir sonraki çalışmada daha verimli bir şekilde çalışmanızı sağlıyor. Ayrıca çok uzun bir süre de olmadığından konu bütünlüğü bozulmadan çalışmanıza kaldığınız yerden devam etmenize de yardımcı oluyor. 

Pomodoro Tekniğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler!!!!

Pomodoro’ya başlamadan önce hangi konuya çalışacağınıza, ne iş yapacağınıza karar verin ve çalışırken şimdi ne yapacağım diye düşünüp vakit kaybetmeyin. Masaya oturmadan bugün neler yapacağınızı planlayın ve gün içerisinde o plana sadık kalarak çalışın. 

Pomodoro’yu uygularken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi mola süresince çalıştığınız konu ile alakalı şeyler düşünmeyin. Kitap okuyun, müzik dinleyin, arkadaşlarınızla muhabbet edin yani kısacası işinizi ilgilendirmeyen herhangi bir şey yapabilirsiniz.

Bir diğer önemli mesele ise çalışma esnasında dikkatinizin dağılmasına izin vermeyin. Sadece yaptığınız işe, çalıştığınız konuya odaklanmaya çalışın. Çalıştığınız 25 dakikayı dolu dolu geçirmeye özen gösterin.  Çalışma süresince dış dünya ile bağlantınızı kesin telefon, tablet, bilgisayar gibi dikkat dağıtıcı eşyaları odanızdan, yanınızdan uzaklaştırın. Bu 25 dakikalık çalışmadan sonra verdiğiniz 5 dakikalık molada telefonunuza gelen mesaja bakabilirsiniz. Gelen herhangi bir mesajın, bildirimin çalışmanızı bölmesine izin vermeyin.

Pomodoro Tekniğini daha düzenli ve kolay uygulayabilmeniz için hazırladığımız ücretsiz Pomodoro Sayacı uygulamamıza ulaşmak için tıklayın.

Google Play Store ► https:https://play.google.com/store/apps/de…

Apple App Store ► https :https://apps.apple.com/tr/app/pomodor…

 

Pomodoro Tekniğinin Faydaları

Pomodoro Tekniği sayesinde zamanınızı daha kolay yönetmeyi öğrenebileceksiniz. Bir işin maksimum konsantrasyonla çalıştığınızda ne kadar sürede yapılabildiğini göreceksiniz. Ayrıca bu teknikle çalışırken meydana gelen bölünmeleri engelleyecek ve uzun süre odaklanmış bir şekilde çalışmanızı sürdürebileceksiniz.

Bu yöntem sayesinde planlama yaparken daha gerçekçi olabilecek ve hazırladığınız planı ne kadar sürede bitirebileceğinizi bileceksiniz. Böylece kendinize daha net hedefler belirleyip çalıştığınız sırada herhangi bir süre sıkıntısı yaşamadan işinizi bitirebileceksiniz.

Saatlerce hiç masanın başından kalkmayıp sonra 1 saat ara vererek  çalışmaktansa 25 dakika çalışıp sonra 5 dakika mola vererek çalışmak hem daha verimli hem de daha kolaydır. İnsan uzun süre aynı işle uğraşırken motivasyonunu çalıştığı süre boyunca aynı tutamaz. Beyin yorulacağı için dikkat dağılır ve süre verimli kullanılamaz. Fakat Pomodoro Tekniğinde ise 25 dakikalık çalışmalarda odak sürekli maksimum seviyede tutulur. Odağın düşmeye başladığı 25. dakikadan sonraki zamanlarda ise  5 dakika ara verildiği için beyin kendine gelir ve tekrar çalışmaya başlanıldığında yine odağınız maksimum seviyede çalışırsınız.

Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayın.

 

Author

Yusuf TAŞÇI