Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel

Sınavlarda Odaklanmanıza Yardımcı Olacak 8 Besin Kaynağı

Dikkat dağınıklığı ders çalışırken ve deneme sınavı çözerken çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Çeşitli sebeplerden ötürü dikkatimiz dağılır, tekrardan toparlanıp ders çalışmakta, soru çözmekte zorlanırız. Dikkat dağınıklığı ve odak sorununu tükettiğimiz besinlere dikkat ederek azaltabiliriz. İşte odaklanmanıza yardımcı olarak 8 besin kaynağı.

1)Yağlı tohumlar – Kuruyemişler

Sağlıklı yağ asitleri, antioksidanlar, mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengin olan ceviz, badem, fındık, keten tohumu ve çörek otu özellikle yüksek oranda E vitamini içerir. Antioksidan kapasitesi yüksek olan vitamin E, hücre zarlarını serbest radikallerden korur ve zihinsel gerilemeyi yavaşlatır. Beyin sağlığı için gerekli yüksek Omega-3 içeriğiyle cevizin bir adım öne çıktığı yağlı tohumları günde 1 avuç içi kadar ve çiğ olarak tüketmenizde sayısız fayda var.

2)Zerdeçal

“Kurkumin” adı verilen etken maddesiyle zerdeçal, güçlü ve doğal bir antioksidandır. Tarih boyunca tedavi amaçlı olarak kullanılmış olan bu kök bitkisi, beynin oksijen oranının artmasına, bilgiyi öğrenmenize ve işlemenize yardımcı olur. Ayrıca zerdeçhal çayı bağışıklık sisteminizin güçlenmesine de yardımcı olur.

3)Yaban mersini

Yaban mersini ve diğer koyu renkli çileksi meyveler, tıpkı yeşil yapraklı sebzeler gibi anti-inflamatuar ve antioksidan etkilerinin oldukça güçlü besinlerdir. Antioksidanlar beynin yaşlanmasına ve nörodejeneratif hastalıklara zemin hazırlayan oksidatif strese karşı savaş açarlar. Özellikle yaban mersininin, içindeki antioksidanlarla beyin hücreleri arasındaki sinyal iletimini geliştirebileceği tespit edilmiştir. Yaban mersini aynı zamanda hafızayı iyileştirmeye ve kısa süreli hafıza kaybını geciktirmeye de yardımcı olur.

4)Yeşil yapraklı sebzeler

A ve K vitaminlerinden zengin ıspanak, karalahana, pazı, brokoli, roka, dereotu, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler posa ve yüksek antioksidan içerikleriyle sadece beyni değil “ikinci beyin” olarak nitelenen bağırsakları da destekleyen harika besinlerdir. Aynı zamanda C vitamini deposu ve lif kaynağı olan yeşil yapraklı sebzeler anti-inflamatuar özellikleriyle beyni hasarlara karşı korumaya da yardımcı olurlar.1 kase yeşil yapraklı sebze, tavsiye edilen günlük C ve K vitamini alımının tamamını karşılar. Bu sebzeleri çiğ ya da hafif pişirerek de tüketebilirsiniz.

5)Kakao

Kakao ve çikolatanın mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin üretimini arttırmasıyla bilinmektedir. Aynı zamanda beyni ve bilişsel işlevlerini destekleyici flavonoid’lerden zengin kakao, özellikle beynin öğrenme ve hafıza işlevlerine ek olarak kısa süreli belleği güçlendirmeye katkı sağlar. Araştırmalar, kakaodaki flavonoid’lerin hafızayı geliştirmeye ve yaşla ilişkili zihinsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bunlardan en iyi şekilde  faydalanmak için ise beyaz ve sütlü çikolataları bir kenara bırakıp en az yüzde 70 oranında kakao içeren bitter çikolataları ya da kakao tozunun kendisini tüketmeniz tavsiye edilir.

6)Yumurta sarısı

Yumurta, beyin sağlığıyla ilişkili besin ögelerinin küçük bir kabuk içinde toplandığı mucizevi bir besindir. Özellikle yumurta sarısı, beyin fonksiyonlarını ve gelişimini desteklemek ve ruh halini düzenlemek için önemli olan B grubu vitaminleri, folik asit ve kolin açısından zengin bir kaynaktır. Yumurta, içeriğindeki kolin maddesinin, mutlulukla ilgili hormon üreten bir kimyasal olan betaine parçalanması özelliğiyle de öne çıkmaktadır.

7)Kemik suyu

Doğru teknikle hazırlanan kemik suyunun bağışıklık sistemini ve beyin sağlığını destekleyebilecek ve odaklanma artıran bir başka besindir. Kolojen ve hyaluronik asit içeriğiyle kemik suyu, oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur. Prolin ve glisin amino asitleriyle de beynin ve bağ dokunun iyileştirilmesine katkı sağlar.

8)Yağlı balıklar

Omega-3 yağ asidi kaynağı yağlı balıklar, hafızayı geliştirmede ve beyin gücünü artırmada en önemli besin ögelerinin belki de başında yer alır. Omega-3 yağ asitleri, sinir hücreleri arasındaki elektrik sinyalini teşvik ederek beynin daha iyi ve hızlı şekilde iletişim kurmasını sağlar. Ayrıca zihinsel konsantrasyonu ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı olur. Yeterli Omega-3 alımı için tercihen küçük ve yüzey balıklarını mevsiminde haftada 2 veya 3 defa tüketmek tavsiye edilmekle beraber yüksek ısıda kızartmadan uzak durmak gerekiyor.

Eğer bu besinleri kullanırsanız bir süre sonra fark edeceksiniz ki odaklanmanız artacak.

Kaynak:odaklanma-arttirici-besinler

Author

Yusuf TAŞÇI