Ana sayfa » Türkçe Paragraf Soruları

Türkçe Paragraf Soruları

0%
0 oylar, 0 ortalama
44

Türkçe Paragraf

1 / 10

İnsan sesi güzelliğine yazın kavuşur.Çünkü yaz, engin mavisiyle umut demek­tir. Güzelliktir, güzeli düşünmektir. Sanat ilhamları en çok yazın gelir yoklar kapımızı. Yazın yazılanlar çizilenler daha umut verici, iç açıcı şeylerdir. İnsanlar daha güçlü, daha isteklidir. Çünkü yaz mutluluk kaynağıdır.

Bu paragrafın ana düşüncesi aşağıdakiler­den hangisidir?

2 / 10

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” yönetmen Ahmet Uluçay’ın kendi hayatının bazı kesitlerini yansıttığı bir filmidir. Film, Türkiye’de ve uluslararası film festivalle­rinde birçok ödül almıştır. Konusu şöyle­dir: Recep ve Mehmet yazları, köylerinin yakınındaki Tavşanlı kasabasında çıraklık yapmakta olan iki çocuktur. Recep bir kar­puz sergisinde, Mehmet ise bir berberin ya­nında çalışmaktadır. Her ikisi de sinemaya tutkundur. Geceleri, terk edilmiş bir ahırda, derme çatma bir film makinesi yaparlar ve günün birinde yönetmen olacaklarını hayal ederler. Fakat onların bu uğraşlarını ve hayallerini kimse ciddiye almaz. Ne kasaba­daki fotoğrafçı ne aileleri ne de kasabadaki sinema salonunun sahibi...

     Bu metinde tanıtılan filme Ahmet Uluçay “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” ismini verirken hangi düşünceden yola çıkmıştır?

3 / 10

Eskiden bu köyde insanları horozlar uyan­dırırdı. Şimdiyse, serçeler ve diğer kuşlar gibi horozlar da bir köşeye çekilerek ses­sizce hayatlarını sürdürüyorlar.

Bu paragraftaki altı çizili deyimin anlamı aşağıdakilerden hangisidir?

4 / 10

Küçük Fatma, ön tarafa bakan pencerenin kenarındaki kanepeye pembe elbisesiyle uzanmış, dizlerine dayadığı büyükçe bir kitabın üzerinde üst üste bir yığın kâğıda, uzun parmaklarıyla desenler çiziyordu. Bahçe için bir plan hazırlamak istiyordu. Çiçeklerin adlarını, renk topluluklarını bir kâğıdın kenarına yazıyordu. “Renkler karışmamalı!” diyordu. Bir renkten öbekler, mesela sade kırmızı, sade mor... Her mev­simde böylece birkaç renk kümesi buluna­caktı. Yalnız güller, diğer çiçeklerden farklı olacaktı. Onlar tek başına büyük meşaleler, söndürülmesi unutulmuş fenerler ve lam­balar gibi yanacaktı.

Bu metinde aşağıdaki sorulardan hangisi­nin cevabı yoktur?

A)

B)

C)

D)

5 / 10

Ben bir tiyatro oyuncusuyum. Bütün dün­yam tiyatrodur. Gücümü sahne ışıklarından alırım. Sizlere en güzel, en doğru ve en gerçekçi oyunlarla ulaşmak isterim. Böyle mutlu geçer ömrüm, yeter ki siz burada olun. Yaşamın gerçeklerine birlikte gülelim, birlikte ağlayalım, coşalım, şaşalım, sevine­lim ve birlikte düşünelim. Oyunun bitimin­de tiyatronun gizemli yaşamından gerçek yaşama alkışlarınızla birlikte uyanalım.

        Paragrafın bütünü dikkate alındığında, altı çizili cümleyle aşağıdakilerden hangisi anlatılmak istenmiştir?

6 / 10

Bu başka bir şey. Yaşama olumlu tarafından bakmakla, umutları diri tutmakla ilintili, sevgi denen şey... Her insanda doğuştan var olan bir özellik. Sevgi dolu ortamlarda gelişir, sevgisiz ortamlarda körelir. Sevgi dolu insan her varlığı sever. Ya da şöyle söyleyeyim: Bir çiçeği seven, insanı nasıl sevmez?

Yazar, insanın doğadaki her varlığı sevebil­mesini aşağıdakilerden hangisine dayandır­mıştır?

7 / 10

Bir dostum, yaşlı ahbabıyla apartmanın 3. merdivenlerini çıkıyormuş. Yaşlı adam her basamağı çıkışında bir kere durur, du­dakları arasından bir şeyler mırıldanırmış. Dostum da onun yeni bir basamağı aşmaya girişmesini sabırsızlıkla beklermiş. Yaşlı adam dostuma dönerek: “Benim bu mırıl­danışım, sana biraz garip görünüyor değil mi? Hakkın var. Ben her basamağı aştığım­da şükrederim. Sen şimdi bunun manasını anlayamazsın. Fakat bir gün gelecek, sen de merdiven basamağını aşmanın şükret­meye değer bir durum olduğunu anlayacak­sın!” demiş.

Bu metinde yaşlı adamın şükretmesine neden olan düşünce aşağıdakilerden han­gisidir?

8 / 10

Bisiklet, kullanımı ve bakımı kolay bir araç­tır. Çok az yer kaplar; bir duvar kenarına ya da apartmanın bir köşesine rahatça bırakı­labilir. Mekanik bir karıncadır bisiklet. Ken­di ağırlığından birkaç kat fazla yükü taşır.

 

Bu metinde aşağıdakilerden hangisi vardır?

9 / 10

  1. Bir şekerin yaklaşık ne kadar büyüklükte olduğunu, şekerler arasında ne kadar boşluk bulunduğunu ve kavanozun bü­yüklüğünü hesaplamaya başladım.
  2. Civardaki dükkân sahiplerinden birinin aklına eğlenceli bir fikir geldi.
  3. Fakat benim hesaplamış olduğum sayı da, diğer pek çok müşterininki gibi, ger­çek sayıdan çok uzaktı.
  4. Ben de matematikçi olduğumdan, sadece tahmin yürütmek değil, şekerlerin tam sayısını bulmak istedim elbette.
  5. İçi şekerle dolu cam bir kavanozu tezgâhın üstüne koydu ve bu kavanozu, içinde kaç şeker olduğunu doğru tahmin edene hediye edeceğini söyledi.

Numaralandırılmış cümlelerle anlamlı bir paragraf oluşturulmak istendiğinde sırala­ma nasıl olur?

10 / 10

.......; yani gerçekte var olmayan konularla il­gili olanları. Bunların beğenilmesinin nedeni, bu öykülerde sürpriz ögelerinin yer alması­dır. Düş gücünüzü ve yaratıcılığınızı kullana­rak siz de bu tür yazılar yazabilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi bu paragrafın ilk cümlesidir?

Skorunuz

The average score is 25%

0%