Ana sayfa » Türkçe Paragraf Soruları

Türkçe Paragraf Soruları

0%
0 votes, 0 avg
43

Türkçe Paragraf

1 / 10

Bu başka bir şey. Yaşama olumlu tarafından bakmakla, umutları diri tutmakla ilintili, sevgi denen şey... Her insanda doğuştan var olan bir özellik. Sevgi dolu ortamlarda gelişir, sevgisiz ortamlarda körelir. Sevgi dolu insan her varlığı sever. Ya da şöyle söyleyeyim: Bir çiçeği seven, insanı nasıl sevmez?

Yazar, insanın doğadaki her varlığı sevebil­mesini aşağıdakilerden hangisine dayandır­mıştır?

2 / 10

Ayşe bir öpücük yolladı parmaklarının ucuyla buluta. Ayşe’nin öpücüğü buluta ulaşınca, bulut şöyle bir şaşırdı. Ama sonra toparlandı, koskocaman bir gül biçimini aldı. Gökyüzü gökyüzü olalı, bu mavi atlasa böylesine güzel, böylesine ak bir gül açma­dı. Ayşe bu ak gülü hayran hayran seyretti. Lafı fazla uzatmayalım. O günden sonra bulut Ayşe’den hiç ayrılmadı.

         Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bu metnin anahtar kelimeleri birlikte kullanılmıştır?

3 / 10

Ben bir tiyatro oyuncusuyum. Bütün dün­yam tiyatrodur. Gücümü sahne ışıklarından alırım. Sizlere en güzel, en doğru ve en gerçekçi oyunlarla ulaşmak isterim. Böyle mutlu geçer ömrüm, yeter ki siz burada olun. Yaşamın gerçeklerine birlikte gülelim, birlikte ağlayalım, coşalım, şaşalım, sevine­lim ve birlikte düşünelim. Oyunun bitimin­de tiyatronun gizemli yaşamından gerçek yaşama alkışlarınızla birlikte uyanalım.

        Paragrafın bütünü dikkate alındığında, altı çizili cümleyle aşağıdakilerden hangisi anlatılmak istenmiştir?

4 / 10

Yolun her tümseğinde araba sarsıldıkça Hadiye Hanım, çocukları Şayan ve Cahit’in ellerini tutuyordu. Araba, kasaba meydanın­daki evlerinin merdivenleri önünde durdu. Cahit ve Şayan önden fırladılar. Kapının kilidini Cahit açtı...

Bu paragrafın eksik bırakılan kısmı aşağı­dakilerden hangisidir?

5 / 10

İnsan sesi güzelliğine yazın kavuşur.Çünkü yaz, engin mavisiyle umut demek­tir. Güzelliktir, güzeli düşünmektir. Sanat ilhamları en çok yazın gelir yoklar kapımızı. Yazın yazılanlar çizilenler daha umut verici, iç açıcı şeylerdir. İnsanlar daha güçlü, daha isteklidir. Çünkü yaz mutluluk kaynağıdır.

Bu paragrafın ana düşüncesi aşağıdakiler­den hangisidir?

6 / 10

Bir dostum, yaşlı ahbabıyla apartmanın 3. merdivenlerini çıkıyormuş. Yaşlı adam her basamağı çıkışında bir kere durur, du­dakları arasından bir şeyler mırıldanırmış. Dostum da onun yeni bir basamağı aşmaya girişmesini sabırsızlıkla beklermiş. Yaşlı adam dostuma dönerek: “Benim bu mırıl­danışım, sana biraz garip görünüyor değil mi? Hakkın var. Ben her basamağı aştığım­da şükrederim. Sen şimdi bunun manasını anlayamazsın. Fakat bir gün gelecek, sen de merdiven basamağını aşmanın şükret­meye değer bir durum olduğunu anlayacak­sın!” demiş.

Bu metinde yaşlı adamın şükretmesine neden olan düşünce aşağıdakilerden han­gisidir?

7 / 10

Eskiden bu köyde insanları horozlar uyan­dırırdı. Şimdiyse, serçeler ve diğer kuşlar gibi horozlar da bir köşeye çekilerek ses­sizce hayatlarını sürdürüyorlar.

Bu paragraftaki altı çizili deyimin anlamı aşağıdakilerden hangisidir?

8 / 10

Küçük Fatma, ön tarafa bakan pencerenin kenarındaki kanepeye pembe elbisesiyle uzanmış, dizlerine dayadığı büyükçe bir kitabın üzerinde üst üste bir yığın kâğıda, uzun parmaklarıyla desenler çiziyordu. Bahçe için bir plan hazırlamak istiyordu. Çiçeklerin adlarını, renk topluluklarını bir kâğıdın kenarına yazıyordu. “Renkler karışmamalı!” diyordu. Bir renkten öbekler, mesela sade kırmızı, sade mor... Her mev­simde böylece birkaç renk kümesi buluna­caktı. Yalnız güller, diğer çiçeklerden farklı olacaktı. Onlar tek başına büyük meşaleler, söndürülmesi unutulmuş fenerler ve lam­balar gibi yanacaktı.

Bu metinde aşağıdaki sorulardan hangisi­nin cevabı yoktur?

A)

B)

C)

D)

9 / 10

Bir akşam, aldığını geri vermeyen bir arka­daşı, Nasrettin Hoca’ya “Senden bir dile­ğim var.” demiş. Hoca, adamın gene para isteyeceğini anlayarak “Dilekler karşılıklı, önce benim bir dileğim var, sen onu yerine getir, sonra kendi dileğini söyle.” demiş. Arkadaşı “Tamam.” deyince Hoca söylemiş dileğini: “Gözünü seveyim, benden borç para isteme!”

Bu metinde aşağıdaki ögelerden hangisi yoktur?

10 / 10

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” yönetmen Ahmet Uluçay’ın kendi hayatının bazı kesitlerini yansıttığı bir filmidir. Film, Türkiye’de ve uluslararası film festivalle­rinde birçok ödül almıştır. Konusu şöyle­dir: Recep ve Mehmet yazları, köylerinin yakınındaki Tavşanlı kasabasında çıraklık yapmakta olan iki çocuktur. Recep bir kar­puz sergisinde, Mehmet ise bir berberin ya­nında çalışmaktadır. Her ikisi de sinemaya tutkundur. Geceleri, terk edilmiş bir ahırda, derme çatma bir film makinesi yaparlar ve günün birinde yönetmen olacaklarını hayal ederler. Fakat onların bu uğraşlarını ve hayallerini kimse ciddiye almaz. Ne kasaba­daki fotoğrafçı ne aileleri ne de kasabadaki sinema salonunun sahibi...

     Bu metinde tanıtılan filme Ahmet Uluçay “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” ismini verirken hangi düşünceden yola çıkmıştır?

Your score is

The average score is 25%

0%