Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
Genel

Uzaktan Eğitimde Ders Çalışma Taktikleri

Herkese tekrardan merhaba bu yazımızda uzaktan eğitim sürecinde nasıl çalışmalı, çalışırken nelere dikkat etmelisiniz ve bu süreçte verimli çalışmak için ne yapmalısınız bunlardan bahsedeceğiz. 

Uzaktan Eğitim Süreci…

Bildiğiniz gibi pandemi ve karantina olaylarından dolayı bir süre daha eğitime uzaktan devam edilecek. Bu süreç her ne kadar yüz yüze eğitim gibi verimli geçmesede içinde bulunduğunuz durumunda yapabileceğimiz tek şey uyum sağlamak. Ne kadar çabuk uyum sağlarsanız o kadar rahat edersiniz. Şimdi bu uyum sürecinde neler yapabilirsiniz bundan bahsedelim.

Ders Öncesi Hazırlık

Derse girmeden önce o gün işleyeceğiniz konu hakkında biraz bilgi sahibi olmaya çalışın. Burda bahsettiğimiz ilgili konuyu her anlamıyla öğrenmeniz değil. Zaten derste detaylı bir şekilde işleyeceğiniz için böyle bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece ne işleyeceğiniz hakkında genel anlamıyla bilgi sahibi olmanız konuyu daha rahat anlayabilmeniz açısından size yardımcı olur. Ayrıca ikinci kez işliyormuş gibi olduğunuz için öğretmeninizin ne demek istediğini daha çabuk anlarsınız. Konuya önceden çalışmak ders sırasında dikkatinizin dağılmasını da önler. Genellikle ders işlenirken konu sıkıcıysa veya anlatılan şeyi anlamıyorsanız dikkatiniz dağılır ve başka işlerle ilgilenirsiniz. Ama eğer konuya önceden çalışıp derse hazırlıklı girerseniz dikkatinizin dağılıp konudan sapmanızı biraz önlemiş olursunuz. 

Not Tutun

Ders sırasında defter tutmanızın size birçok anlamda yararı var. Ne demişler söz uçar yazı kalır. Evet çok klasik bir cümle ama gerçeklik payı çok fazla. Ders esnasında vurgu yapılan yeri daha sonra baktığında hatırlamayabilirsiniz. Fakat not tutarsanız ve ilgili yere dikkat çekici bir işaretler koyarsanız daha sonra siz o yeri unutsanız dahi notlarınızda olduğu konuyu eksik öğrenmenizi engellemiş olursunuz. Eğer ders sırasında not tutamıyor ve not tutuyorum derken konuyu kaçırıyorsanız konu anlatımlı kitapları kullanabilirsiniz. Hocanız dersi anlatırken konu anlatımlı kitap üzerinden orada yazan yerlerin altını çizebilir eksik olduğu yerlerde renkli kalemlerle yanına not alabilirsiniz. Eğer o şekilde fazla karışık göründüğünü düşünüyorsanız post-it de kullanabilirsiniz. Böylelikle hem fazla yazı yazmamış olursunuz hem de not tutmuş olursunuz. 

Not tutmak yazılılarda da çok işinize yarar. Hocanızın vurgu yaptığı yerlerden soru sorma olasılığı daha fazla olduğu için bu yerlere önem vererek çalışmanız yararınıza olacaktır. Ayrıca ders esnasında not tutmanız dikkatinizin dağılmasını önleyip dersi daha dikkatli dinlemeninizi de sağlar. Konuyu kaçırmamak adına kulağınız sürekli hocada olacağı için başka işlerle uğraşacak veya düşünecek vaktiniz kalmayacaktır. Böylelikle dersi daha verimli geçirmiş olacaksınız.

Kendi Cümlelerinizi Kullanın!!!!

Not tutarken kendi cümlelerinizle de yazmanız çok yararlı olacaktır. Öğrendiğiniz bir konuyu kendi anladığınız şekilde dile getirmeniz anlamanıza ve bilgileri daha rahat aklınızda tutmanıza yardımcı olur. Bu yüzden başkalarının tuttuğu notları kullanmak yerine üşenmeyin kendi notunuzu tutarak çalışın. Herkesin yetiştiği ortam ve deneyimleri farklı olduğu için bir başkası için çok şey ifade eden bir cümle sizin için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Bunun anlamı arkadaşlarınızın notlarını sakın kullanmayın demek değil elbette. Eğer kendiniz not tutamıyor ve ihtiyacınız varsa kullanın ama not çıkarma imkanınız olduğu halde bir başkasının notunu kullanmayın.

 

Uzaktan Ders Dinlerken….

Şimdi birazda evde uzaktan ders dinlerken verimliliğinizi artırmak için neler yapabilirsiniz, nelere dikkat etmelisiniz, dikkat dağınıklığından kurtulup kısa sürede derse odaklanmak için ne yapmalısınız bunlardan bahsedelim.

Masanızdaki Gereksiz Eşyaları Kaldırın

Uzaktan derse girmeden önce masanızdaki dersle alakası olmayan eşyaları kaldırın. Ders zaten uzaktan olduğu için sınıfa kıyasla daha çabuk dikkatiniz dağılır. Bir de zaten çevrenizde dikkat dağıtıcı unsurlar olursa dersi hiç dinleyemezsiniz. Mesela yanınızda ihtiyacınız yoksa tablet telefon vb. bulundurmayın. Televizyonun açık olduğu bir odada derse girmeyin. Ayrıca ders esnasında ihtiyacınız olacak kalem, defter, uç, su gibi gereçleri de yanınınızda bulundurun ki sonra onları almak için dersinizi bölmeyin.Zaten kısıtlı olan zamanınızı bu gibi işlerle boşa harcamayın. Dikkatlice dersinizi dinleyin.Bir kere konuyu kaçırınca tekrar konuyu yakalamak zor olacağı için ilk baştan önleminizi alın.

Yatarak Ders Dinlemeyin!!!

Derslerinize yatakta, koltukta girmeyin. Aşırı rahat kıyafetlerle durmayın. Mümkünse masada sanki sınıfta ders dinliyormuş gibi bir ciddiyetle derslere katılın. Belki bunları önemsiz gibi düşünüyorsunuz ama evde olduğunuz gerçeğinden sıyrılıp derse odaklamanızda sizlere yardımcı olur. 

Ders aralarında masanın başında oturmaya devam etmeyin. Ayağa kalkın biraz hareket edin. Sürekli evde olduğumuz için normal zamana göre günlerimiz daha hareketsiz geçiyor ve bu sağlığımız için çok da iyi bir durum değil. Bu durumu minimuma indirmek için molalarda hareketli işler yapmaya çalışın. Odanızı toplayabilirsiniz mesela…

Kısa Molaları vakit kaybı olarak görmeyin!!!

Dersler bittikten sonra hiç ara vermeden çalışmaya başlamayın. Bedensel olarak çok yorgun olmasınızda zihinsel olarak yorgun olacağınız için kendinize biraz zaman ayırın. Dersle ilgisi olmayan ve dinlendirici aktiviteler yapın. Örneğin yemek molası verebilir, kitap okuyabilirsiniz. Yeteri kadar dinlendikten sonra da çalışmaya başlayabilirsiniz.

 

Ders Çalışırken…

Şimdi de dersten sonra konulara çalışırken neler yapabilirsiniz bundan bahsedelim. Çalışmaya başlamadan önce uygun bir ortamda bulunmanız önemli. Ders çalışma ortamınızdan memnun değilseniz Ders çalışma ortamı nasıl olmalı? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. 

Tekrar Yapın

Çalışmaya başlamadan önce o gün işlediğiniz konuları tekrar etmeniz bilgilerin daha kalıcı olmasını sağlar. Ne kadar çok tekrar yaparsanız o kadar iyi öğrenirsiniz. Yeni bir konu öğrendiğimizde bilgiler ilk başta kısa süreli belleğe kaydedilir. Eğer o bilgileri kullanmaz veya tekrar etmezseniz o bilgiler bir süre sonra silinir. Fakat aralıklı zamanlarda tekrar yapar bilgileri kullanırsanız uzun süreli belleğe kaydedilir ve bilgileriniz kalıcı hale gelir.

Tekrar yaparken ders esnasında tuttuğunuz notları kullanabilirsiniz. 

Ders Anlatım Föyleri kullanın…

Eğer işlenen bir konuyu anlamadıysanız youtube üzerinden ders anlatım videoları yayınlayan bir sürü kanal var. Tarayıcınızdan ilgili konuyu aratarak bu videolara ulaşabilirsiniz. Ya da konu anlatımlı kitaplardan ders anlatım föylerinden yararlanabilirsiniz. 

Bu anlamda yeni çıkan bir sürü yayın var. Bu yayınlardan herhangi birini alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Kaynak kitap alırken cevap anahtarının ve soru çözüm videolarının olmasına dikkat ederseniz sizler için daha iyi olur. Böylelikle anlamadığınız yerde bir başkasına ihtiyaç duymadan sorununuzu çözmüş olursunuz.

Kavram Haritaları ve Şifreler oluşturun

Eğer konuyu aklınızda tutmakta zorlanıyorsanız kavram haritaları ve tablolardan yararlanabilirsiniz. Ya da hatırlamanıza yardımcı olacak şifreler oluşturabilirsiniz. Eğer resim yeteneğiniz varsa da anlamanıza ve hatırlamanıza  yardımcı olacak resimler çizebilirsiniz. Böylelikle hem sıkıcı olmaz hem de daha rahat çalışırsınız.

Pomodoro Tekniği

Uzun süre verimli bir şekilde ders çalışmak istiyorsanız Pomodoro tekniği tam size göre… Pomodoro tekniği 25 dk çalışma ardından 5 dk mola şeklinde devam eden çalışma yöntemidir. Sadece ders çalışırken değil diğer işlerinizi yaparken de kullanabilirsiniz.Daha fazla bilgi için Pomodoro Tekniği nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.
Pomodoro tekniğini daha rahat ve kolay bir şekilde uygulayabilmeniz için yapılan Pomodoro sayacı uygulamamıza ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz…

Google Play Store ► https:https://play.google.com/store/apps/de…

Apple App Store ► https :https://apps.apple.com/tr/app/pomodor…

 

Bir Sonraki yazımızda ne görmek istersiniz yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Herkese iyi çalışmalar…

Unutmayın “Başarı yalnızca sözlüklerde çalışmadan önce gelir.” (Rod Whitaker)

Author

Yusuf TAŞÇI